| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Computers Supported | 8 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 98.43 ft |
| IP Rating | IP52 |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| USB 2.0 | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 11 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Current | 5 A |
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 100V AC to 240V AC |
| Frequency |
|
| Plug/Connector Type | C14 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 4.19 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |