Vertiv ACS8032MDAC-400 Accessories
ACS8032MDAC-400
| Technical Information | |
|---|---|
| Device Type | Console Server |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | No |
| Centronics Port | No |
| PoE (RJ-45) Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 8 |
| Number of Serial Ports | 32 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 7 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Mexico |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |