| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 1.3" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Additional Warranty Information |
One Year Limited Warranty |