| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.5" |
| Width | 1" |
| Depth | 2.1" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |