| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 0.320 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |