| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 128 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 535 MB/s |
| Random 4KB Read | 61279IOPS |
| Random 4KB Write | 81727IOPS |
| Endurance (TBW) | 75 TB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 1.59 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Assembly Required | No |
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |