| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| SC Port Type | Duplex |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 1310 nm |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC/DC |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 3.53 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |