| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Extended Range | 2690.29 ft |
| Maximum Data Transfer Rate | 25 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 8 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 57 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.6" |
| Width | 4.3" |
| Length | 6.1" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |