| Technical Information | |
|---|---|
| Viewable Screen Size | 10.4" |
| Screen Mode | SVGA |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time | 15 ms |
| Horizontal Viewing Angle | 100° |
| Vertical Viewing Angle | 70° |
| Mount Type | Rear Mount |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 800 x 600 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 262,000 Colors |
| Contrast Ratio | 150:1 |
| Brightness | 350 Nit |
| Audio | |
|---|---|
| Speakers | Yes |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption | 25 W |
| Off-Mode Power Consumption | 5 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Product Color | Black |
| Height | 8.9" |
| Width | 10.4" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |