Ms836 1D Laser Usb-Cable,Hand-Free Stand
MS836-SUCB00-SG
Select model
Key Features
- Hands-free stand included for effortless scanning
- Multiple scanning modes: trigger mode, presentation mode, and auto-sensing mode
- Durable design with IP42 rating; withstands drops from 1.5 meters
- Snappy performance with a 100 scans per second rate
- 5-Year No Hassle Warranty for peace of mind
Specifications
- Model Name: MS836
- Technology: Laser, Visible Laser Diode 650nm
- Scan Rate: 100 scans/sec
- Minimum Resolution: 3 mil
- Scanning Depth of Field: 250mm
- Scanning Width: 220mm
- Power Source: DC 3V to 5V
- Operating Temperature: 0°C to 45°C
- Weight: 150g
- Dimensions: L95 mm x W70 mm x H160 mm
- IP Rating: IP42
Main Features
-
Connectivity: Corded
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Light Source | Laser |
| Scan Rate | 100 scan/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 6.3" |
| Width | 2.8" |
| Length | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 5.29 oz |
ms836.pdf MS836-SUCB00-SG
ms836.pdf MOD-MS836