Ubiquiti Networks R5AC-LITE Wireless Access Points
R5AC-LITE
Select model
Key Features
- High-speed performance with **up to 500+ Mbps throughput**
- **Versatile settings** for PtP and PtMP configurations
- User-friendly **Plug and Play integration** with airMAX antennas
- **Long-range capabilities** ideal for outdoor use
- Advanced RF analytics for smooth operation
Specifications
- Model: R5AC-Lite
- Dimensions: 162 x 84 x 37 mm (6.38 x 3.31 x 1.46 in)
- Weight: 250 g (8.81 oz)
- Power Supply: 24V, 0.5A Gigabit PoE Adapter
- Operating Frequency: 5150-5875 MHz
- Max Power Consumption: 8.5W
- Processor: Atheros MIPS 74Kc, 720 MHz
- Memory: 128 MB DDR2 SDRAM, 16 MB NOR FLASH
- Networking Interface: 1 x 10/100/1000 Mbps
- Operating Temperature: -40 to 80°C (-40 to 176°F)
- Operating Humidity: 5 to 95% Noncondensing
- Security: WPA2 AES Only
- Output Power: Up to 27 dBm
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Wireless Transmission Speed | 450 Mbit/s |
| Data Encryption | Yes |
| Encryption Standard | WPA2-AES |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| PoE PD Port | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Consumption | 8.50 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Pole-mountable |
| Antenna Form Factor | External |
| Height | 6.4" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 8.82 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
rocketac.pdf R5AC-LITE
rocketac.pdf MOD-UBIQUITI-ROCKET-AC