Ubiquiti Networks NBE-5AC-GEN2 Wireless Access Points
NBE-5AC-GEN2
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Frequency Band |
|
| Wireless Transmission Speed | 450 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE PD Port | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 4.9" |
| Diameter | 7.4" |
| Weight (Approximate) | 1.17 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
nanobeamac.pdf NBE-5AC-GEN2
nanobeamac.pdf MOD-UBIQUITI-NANOBEAM-AC