| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Shelves | 4 |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Adjustable Stand Height | 49" |
| Maximum Load Capacity | 132.28 lb |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Form Factor | Floor |
| Weight (Approximate) | 40.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |