| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 1500 W |
| Continuous Power Load | 750 W |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 9" |
| Weight (Approximate) | 17.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 30 Month |