| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 125 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 48 kA |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 1410 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 2.5" |
| Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |