| Technical Information | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Output Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.1" |
| Width | 4.1" |
| Depth | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 7.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Apple iPhone Smartphones:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |