| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Version | 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 16 |
| Number of USB 2.0 Ports | 16 |
| USB Connector Type | Type-A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Rack Mount |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 9.5" |
| Weight (Approximate) | 7.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
INPUT OUTPUT POWER CONNECTIONS USER INTERFACE, ALERTS & CONTROLS CHARGING ENVIRONMENTAL FEATURES & SPECIFICATIONS STANDARDS & COMPLIANCE |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |