| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DB-9/USB |
| Cable Length | 5 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | USB 1.1 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 1.1 Type A - Male |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 4.10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |