| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | Phone/Fax/Modem/DSL |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 1050 J |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Ideal for use with laptops, personal organizers and other portable electronic devices. |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |