| Technical Information | |
|---|---|
| Receptacles |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Surge Energy Rating | 1200 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.8" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 10.14 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |