| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 150 lb |
| Width | 20.1" |
| Depth | 18.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |