| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Maximum Weight Capacity | 50 lb |
| Height | 7" |
| Width | 17.2" |
| Depth | 17.8" |
| Weight (Approximate) | 20.94 lb |
| Rack Height | 4U |
| Rack Width | 19" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |