| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 500 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Surge Energy Rating | 1038 J |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 10.4" |
| Width | 15.6" |
| Depth | 4.8" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 14.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
2 year product warranty / $250,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA, Puerto Rico & Canada only) |