| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles |
|
| Protection Type | Noise |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Surge Current | 27 kA |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 540 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.3" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 6.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |