| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 3 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 900 VA |
| Load Capacity (Watt) | 475 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 870 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm | AC Input Failure |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Front panel LCD screen with blue backlight offers:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 20 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 11.8" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 7.2" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 14.90 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert software |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |