| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Maximum Operating Distance | 328 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.9" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |