| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Maximum Distance Supported | 2 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 1" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |