| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Load Capacity | 40 lb |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor |
|
| Height | 5.50" |
| Width | 15.63" |
| Depth | 11.25" |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
| Additional Warranty Information |
5 year limited warranty |