| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacles Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 600 W |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Range | 89 V AC - 147 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 5 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Surge Energy Rating | 720 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Cord Length | 6 ft |
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 5.5" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 3.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Maintains regulated output voltage during severe brownouts and overvoltages for computer accessories, printers, home theater equipment, a/v components, point-of-sale equipment, and other applications requiring clean, regulated AC power. |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |