Tripp-Lite LCR2400 Accessories
LCR2400
| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacles Detail | 14 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 2400 W |
| Load Capacity (Watt) | 2400 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Voltage Range | 89 V AC - 147 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 20 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Surge Energy Rating | 1440 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Cord Length | 12 ft |
| Height | 5.3" |
| Width | 19" |
| Depth | 7.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Maintains regulated output voltage during severe brownouts and overvoltages for computer accessories, a/v components, sound reinforcement, point-of-sale equipment, and other applications requiring clean, regulated AC power. |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |