| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 14 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 3000 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Power Cord/Cable Length | 15 ft |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |