| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Maximum Operating Distance | 328 ft |
| Video | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Transmitter Height | 2" |
| Transmitter Width | 6.20" |
| Transmitter Depth | 11.30" |
| Receiver Height | 2" |
| Receiver Width | 6.20" |
| Receiver Depth | 11.30" |
| Form Factor |
|
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
TAA |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 year limited warranty |