TRENDnet TC-NTP1 Network Testing
TC-NTP1
Select model
| Technical Information | |
|---|---|
| Device Function |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Standard | 1000Base-T |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |