Transition MGE-ISW-LC-01 Transceiver Modules
M/GE-ISW-LC-01
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of LC Ports | 1 |
| LC Port Type | Duplex |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/62.5/125 µm |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Power Consumption | 1.20 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 0.9" |
| Width | 1.8" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | FCC Class A, CISPR22/EN55022 Class A, EN55034, CE Mark |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |