| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Memory Speed | 400x |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I |
| Features | ECC Support |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | microSDXC |
| Width | 0.4" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.01 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |