| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 80 MB/s |
| Maximum Write Speed | 68 MB/s |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Form Factor | External |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 0.423 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Supported Operating System:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |