| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Encryption Standard | 256-bit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Military Green |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.6" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 6.53 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |