| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
| Features | Automatic Backup |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| BUS Powered | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Drive Interface | SATA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | External |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.9" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 5.1" |
| Weight (Approximate) | 9.03 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |