| Technical Information | |
|---|---|
| Form Factor | All-in-One |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Maximum Turbo Speed | 2.60 GHz |
| Processor Model | J6412 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Solid State Drive Capacity | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 11.6" |
| Display Screen Type | LED |
| Screen Mode | Full HD |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Technology | Projected Capacitive |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Powered USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Cash Drawer Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Speaker Power | 1 W |
| Magnetic Stripe Reader | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows 10 IoT |