| Technical Information | |
|---|---|
| AC Plug | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 19 V DC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 6 |
| Battery Size Supported | Proprietary Battery Size |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 8.4" |
| Weight (Approximate) | 1.98 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Toshiba Battery Pack:
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |