| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.4" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.4" |
| Weight (Approximate) | 2.24 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |