| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Laser |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.1" |
| Width | 1.6" |
| Length | 4.2" |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
|
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |