| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 5 GB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Silver |
| Product Color | Silver |
| Form Factor | External |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.8" |
| Length | 3.7" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |