| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Version | 2.0 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 0.6" |
| Width | 1.5" |
| Length | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |