| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 5 V DC |
| Maximum Output Power | 17 W |
| Maximum Output Current | 2.40 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Material Family | Plastic |
| Height | 1.4" |
| Width | 1.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Apple iPhones:
Apple iPads:
Samsung Galaxy Smartphones:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |