| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Coaxial |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | HD-15 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 15-pin HD-15 - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.56 lb |
| Shipping Height | 2.09" |
| Shipping Width | 5.71" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
StarTech KVM Switches:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |