| Technical Information | |
|---|---|
| Total Number of Shelves | 2 |
| Maximum Adjustable Stand Height | 66" |
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Maximum Load Capacity | 220.46 lb |
| Application/Usage |
|
| Adjustable Height | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Standard |
|
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Form Factor | Floor Stand |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |