| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on First End | Female |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 Serial - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Weight (Approximate) | 0.32 lb |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
EIA 574/232 |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |