| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | USB/USB-C |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 22/32 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Height | 1.18" |
| Shipping Width | 6.30" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
One Plus
Google:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |