| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Twinaxial |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Connector Type on Second End | QSFP+ Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x QSFP+ Network - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 30 AWG |
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Copper |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.39 lb |
| Shipping Height | 0.42" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |